تبلیغات
وبلاگ بزرگ دانلود | ترفند | آموزش | قالب و ... - بررسی نوکیا 7900Prism
بررسی نوکیا 7900Prism
بسیاری از کاربران موبایل به دنبال گوشی هایی هستند که علاوه بر ویژگی های پیشرفته متعدد ، دارای طراحی زیبا نیز باشند . سازندگان گوشی اغلب در زمینه طراحی و یا امکانات و قابلیت های آن فعالیت می کنند و اخیرا بعضی کمپانی ها توانستند کارایی و طراحی زیبا را در یک گوشی ادغام کنند . مدل 7900Prism نوکیا دارای طراحی جذاب و ویژگی های پیشرفته است و شباهت زیادی به نوکیا 7500 دارد . این مدل با قاب آلمینیومی شیک و باریک خود توجه کاربران جوان را جلب می کند .

مزایا :

  • طراحی زیبا

  • سرعت زیاد منو
  • مرورگر اینترنتی مناسب
  • فرمان صوتی

معایب :

  • کیفیت پایین دوربین
  • کلیدهای کوچک که استفاده از آنها آسان نیست
  • محل کارت حافظه ندارد

طراحی :

نوکیا 7900Prism دارای طراحی زیبایی است و روی قاب پشت و جلوی گوشی دارای خطوط منشور مانند است . در دست گرفتن گوشی و لمس قاب آلمینیومی آن لذت بخش است . ابعاد گوشی ۱۱۲ x ۴۵ x ۱۱.۳ میلی متر و وزن آن 101 گرم است . این گوشی از استحکام کافی برخوردار است . کل قاب جلو از شیشه دودی یک تکه ساخته شده است که دارای پوشش ضد انعکاسی است . این نوع شیشه در گوشی های رده بالا مانند مدل 8600Luna نیز مشاهده می شود . صفحه نمایش زیر این پوشش قرار دارد و صفحه کلید غیر فعال مشکی نیز با نمای کلی دستگاه متناسب است . اثر انگشت روی قاب جلوی گوشی باقی می ماند و کاربر مرتب باید آن را تمیز کند .

ta2.jpgta1.jpg

نوکیا برای حفظ طراحی شیک و ساده گوشی هیچ کلید یا دکمه ای در کناره های 7900 قرار نداده است ، اگرچه زمانی که کاربر می خواهد دوربین را فعال کند یا صدای گوشی را افزایش دهد با مشکل روبرو می شود . کانکتور microUSB در قسمت بالای گوشی وجود دارد که برای وصل کردن شارژر ، کابل کامپیوتر و سایر لوازم جانبی از آن استفاده می شود . میکروفن در قسمت پایین گوشی مشاهده می شود .

ta6.jpgta4.jpgta5.jpg

لنز دوربین و فلش LED در قسمت بالای قاب پشت وجود دارد که برای تناسب با طراحی کلی گوشی فلش به شکل مثلث است و لنز دوربین دارای حاشیه نقره ای به شکل لوزی می باشد . روی درب باتری نیز طراحی منشور مانند حک شده است . قاب پشت گوشی آلومینیومی است و فقط قسمت کوچکی در پایین آن از پلاستیک ساخته شده است . بلندگو در طرف راست دوربین قرار دارد که به شکل مثلث می باشد .

ta9.jpgta8.jpg

درب باتری به آسانی با فشار دادن آن به طرف پایین جدا می شود . درب باتری در امتداد شیارهای دو طرف گوشی حرکت می کند . درب باتری تاحدودی روی بدنه گوشی را می پوشاند که موجب می شود گذاشتن و برداشتن آن آسان تر شود . زیر درب باتری نیز طراحی منشور مانند به رنگ صورتی مشاهده می شود که در گوشی های سری Prism وجود دارد . محل سیم کارت بالای محفظه باتری است . 7900Prism محل کارت حافظه ندارد . باتری گوشی از نوع Li-Ion است که توان آن 830 mAh می باشد و در حالت Stand by حداکثر 300 ساعت و در مکالمه مداوم تا 9 ساعت دوام می آورد .

ta7.jpg

صفحه نمایش:

این گوشی نیز مانند نوکیا 7500 دارای یک صفحه نمایش 2 اینچ با وضوح ۲۴۰ x ۳۲۰ پیکسل است که 16 میلیون رنگ را نشان می دهد . تصویر از کیفیت خوبی برخوردار است . حسگر نور نیز به تنظیم روشنایی صفحه نمایش براساس نور محیط کمک می کند . صفحه نمایش زیر نور مستقیم خورشید نیز بخوبی خوانده می شود، البته اگر اثر انگشت روی آن باقی نمانده باشد .

saf1.jpg

صفحه کلید:

تمامی دکمه ها زیر صفحه نمایش در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند. کلیدهای صفحه کلید عددی سه گوش هستند و مثلث شکل می باشند . این کلیدها مانند الماس بنظر می رسند و طراحی زیبایی دارند . کلیدها از مواد پلاستیکی مشکی ساخته شده اند که در صورت روشن نبودن نور زمینه صفحه کلید ، خواندن اعداد روی آنها مشکل است . کلید حرکتی بصورت یک لوزی نقره ای است که مرکز آن به رنگ مشکی می باشد و کلیدهای اطراف آن نیز صرفنظر از حالتی که دارند دارای نمادهای سفید رنگ می باشند . کلیدها از نظر محل قرار گیری ، شکل و اندازه متناسب هستند و جلوه خاصی به دستگاه می دهند .

k2.jpgk1.jpg

بعلت شکل مثلثی کلیدها فضای بیشتری اشغال می شود که در نتیجه اندازه کلیدها کوچکتر در نظر گرفته شده است . کلیدها علیرغم اینکه تقریبا در یک سطح قرار دارند بخوبی واکنش می دهند و استفاده از آنها آسان است . در اطراف کلید حرکتی دو Softkey و کلیدهای دریافت و پایان تماس وجود دارد .

k4.jpgk3.jpg

نوکیا 7900Prism دارای 49 رنگ مختلف برای نور زمینه صفحه کلید است که مطابق با سلیقه کاربران مختلف می باشد . این ویژگی از طریق استفاده از LED های RGB حاصل می شود که موجب تغییر رنگ می شوند . چراغ های سرویس نیز در قسمت بالای گوشی قرار دارند که با رنگ انتخابی کاربر برای صفحه کلید روشن می شوند .

k7.jpgk6.jpgk5.jpg

ساختار منو :

نوکیا 7900 نیز مانند مدل 7500Prism از منوی پنجمین نسخه سری 40 استفاده می کند. زمانیکه گوشی در حالت Standby قرار دارد در قسمت بالای صفحه نمایش اطلاعاتی در مورد شدت سیگنال ، وضعیت شارژ باتری ، ساعت و اپراتور نشان داده می شود . در قسمت پایین صفحه نمایش ویژگی های تعیین شده برای Softkey سمت راست و چپ ظاهر می شود که طبق پیش فرض شامل " GO to " و " Names " است و کاربر میتواند این دو ویژگی و همچنین ویژگی های مربوط به هر یک از جهت های کلید حرکتی را تغییر بدهد .

m3.jpgm2.jpgm1.jpg

امکان استفاده از ویژگی Standby فعال نیز وجود دارد که به موجب آن ظاهر صفحه نمایش Standby تغییر می کند و این ویژگی شبیه سری 40 است که لینک ها و اطلاعات نرم افزارهای خاص را روی صفحه نمایش نشان می دهد . آیکن های منوی اصلی بصورت انیمیشن هستند و در یک ماتریس ۳ x ۳ مرتب شده اند که کاربر می تواند آن را بصورت لیست ، ماتریس با برچسب یا با نوار تنظیم کند . کار با گوشی و منوها بسیار آسان است . منوی گوشی نسبتا سریع عمل می کند اما گاهی اوقات نیز بعضی نرم افزارها یا زیر منوها به کندی بارگذاری می شوند .

m7.jpgm6.jpgm5.jpgm4.jpg

کاربر علاوه بر تغییر دادن منوی اصلی می تواند ظاهر کل منوها را با انتخاب یکی از 11 تم تغییر بدهد و آن را شخصی کند . اکثر آنها به شکل الماس در رنگ های مختلف هستند که با نمای کلی دستگاه و طراحی آن متناسب است .این گوشی دارای 7 پروفایل است که کاربر می تواند مطابق با نیاز خود آنها را تنظیم کند . پروفایل Flight ( حالت هواپیما ) نیز وجو دارد که با انتخاب آن ویژگی های ارتباطی گوشی غیر فعال می شود و می توان از سایر ویژگی های گوشی استفاده کرد .

m11.jpgm10.jpgm9.jpgm8.jpg

تماس و دفترچه تلفن :

دفترچه تلفن بصورت لیستی از اسامی نشان داده می شود اما دو گزینه نام و شماره تلفن و نام و عکس نیز وجود دارد . پس از معرفی مخاطب جدید ، کاربر می تواند دو نام و یک شماره را وارد کند اما برای اضافه کردن اطلاعات بیشتر مانند زنگ و عکس شخصی و ... باید گزینه " add detail " از منوی گزینه ها را انتخاب کند .

t6.jpgt3.jpgt2.jpgt1.jpg

در تماس دریافتی ، عکس مخاطب ظاهر می شود و تقریبا کل صفحه نمایش را بخود اختصاص می دهد . اما تصویر در تماس ارسالی اندازه کوچکی دارد . بجز عکس می توان یک کلیپ ویدئویی را نیز به مخاطب اضافه کرد و از صدای آن بعنوان زنگ استفاده می شود در حالی که ویدئو روی صفحه نمایش نشان داده می شود . جستجوی مخاطبین براساس اسم کوچک انجام می شود . مخاطبین را می توان بصورت گروه مرتب کرد و برای هر یک از آنها عکس و زنگ شخصی تعیین نمود . امکان شماره گیری صوتی مخاطبین ذخیره شده در دفترچه تلفن نیز وجود دارد .

t7.jpgt5.jpgt4.jpg

پیام :

منوی پیام در این گوشی ساده است و استفاده از آن آسان می باشد . 7900Prism از ارسال و دریافت پیام های SMS و MMS ، پیام های فلش و صوتی پشتیبانی می کند . الگوهای آماده پیام نیز وجود دارد و فرهنگ لغت T9 به سریعتر وارد کردن کلمات کمک می کند . از پیام های ایمیل نیز پشتیبانی می شود و با پروتکل های POP3 , IMAP و SMTP کار می کند .

p3.jpgp2.jpgp1.jpg

برنامه Yahoo ! GO نیز در این قسمت وجود دارد که به کاربر امکان می دهد تا جدیدترین اخبار و اطلاعات را در مورد پیش بینی وضعیت آب و هوا در اختیار داشته باشد . گزینه دیگری برای کاربران در این برنامه وجود دارد که Map نامیده می شود و به کاربر امکان می دهد تا محل های مختلف را از مسیر A به B جستجو کند و این مکان ها می تواند محل خرید ، استراحتگاه ، FastFood و ... باشد .

sa10.jpgsa9.jpg

موسیقی :

مدل 7900Prism نوکیا از فرمت های eAAC+ , AAC , MP3 و WMA پشتیبانی می کند و نرم افزار پخش موسیقی آن به کاربر امکان می دهد تا فایل های موسیقی را طبق خواننده ، آلبوم و نوع مرتب کند و آنها را به Play List اضافه نماید . صفحه نمایش در زمان پخش موسیقی ، نام آهنگ ، آلبوم و در صورت وجود جلد آلبوم را نیز نشان می دهد .

mu2.jpgmu1.jpg

نرم افزار پخش موسیقی دارای دو تم است که با استفاده از آن می توان منوی برنامه را تغییر داد . کاربر می تواند تنظیمات اکولایزر و استریو را نیز تغییر بدهد . این گوشی از پروفایل A2DP بلوتوث پشتیبانی می کند که به موجب آن می توان با استفاده از هدفون استریوی بلوتوث به موسیقی گوش داد . نرم افزار پخش ویدئو از فرمت های H.264 / AVC , 3GPP ( H.263 ) و MPEG-4 پشتیبانی می نماید .

mu5.jpgmu4.jpgmu3.jpg

دوربین :

نوکیا 7900prism یک گوشی چند رسانه ای نیست و با اینحال به یک دوربین 2 مگاپیکسل با زوم دیجیتال 8 برابر مجهز است . زمان فعال کردن نرم افزار دوربین حدود 2 تا 3 ثانیه است که این زمان در مقایسه با مدل 7500Prism نسبتا سریع می باشد . منوی دوربین به صورت عمودی است و صفحه نمایش اطلاعاتی در مورد تعداد عکس هایی که کاربر می تواند تا پرشدن حافظه بگیرد ، وضوح و کیفیت تصویر و حالت عکسبرداری یا فیلمبرداری در دوربین نشان می دهد .

do3.jpgdo2.jpgdo1.jpg

7 وضوح مختلف برای گرفتن عکس وجود دارد که از ۱۶۰ x ۱۲۰ تا ۱۶۰۰ x ۱۲۰۰ متغیر می باشد . 3 گزینه کیفیت تصویر نیز فراهم شده است . کاربر می تواند با استفاده از جلوه های ویژه مختلف تصاویر خاص ایجاد کند . در زمان گرفتن عکس در تاریکی یا در شب می توان از حالت شب یا فلش LED استفاده نمود . این گوشی در وضوح ۱٧۶ x۱۴۴ پیکسل فیلمبرداری می کند که فقط برای MMS مناسب می باشد .

do6.jpgdo5.jpgdo4.jpg

سایر امکانات :

منوی Organizer شامل تقویم ، لیست to-do ، یادداشت ، آلارم ، کرنومتر و تایمر است . تنظیمات آلارم شامل زمان ، آهنگ و وقفه زمانی است و می توان یک آلارم را طوری تنظیم کرد تا در روزهای خاصی از هفته فعال شود . تقویم دارای تصویر ماه و هفته است و می توان یادداشت های جدید را با گزینه هایی برای قرار ملاقات، تماس ، تاریخ تولد ، یادداشت و یادآوری به آن اضافه کرد .

sa3.jpgsa2.jpgsa1.jpg

یک ماشین حساب استاندارد نیز وجود دارد که محاسبات علمی را انجام می دهد . برای شماره گیری مخاطبین دفترچه تلفن و اجرای بعضی ویژگی های گوشی می توان از فرمان صوتی استفاده کرد . برای این منظور نیازی نیست که صدای خود را از قبل ضبط کنید زیرا متن بصورت گفتار شناخته می شود و فقط کافیست تا Softkey راست را از صفحه نمایش Standby فشار داده و نگه دارید تا فرمان صوتی فعال شود .

sa7.jpgsa6.jpgsa5.jpgsa4.jpg

7900 نوکیا 1GB حافظه داخلی دارد و در عوض به محل کارت حافظه مجهز نیست . 7900Prism از دو باند UMTS نسل سوم و چهار باند GSM پشتیبانی می کند . مرورگر اینترنتی HTML / XHTML و WAP 2.0 در این گوشی بخوبی عمل می کنند . برای ارتباطات نزدیک از بلوتوث 2.0 با EDR و mini USB 2.0 نیز پشتیبانی می شود . این گوشی نیز مانند سایر مدل های سری 40 دارای چندین نرم افزار از پیش نصب شده است که شامل Search , Opera mini , Installer , DownLoad ، ساعت جهانی و حسگر است . 7900Prism نوکیا دارای چهار بازی از پیش نصب شده است و از آنجایی که این گوشی از نسخه MIDP 2.0 جاوا پشتیبانی می کند می توان بازی ها و نرم افزارهای بیشتری را دانلود کرد .

sa13.jpgsa12.jpgsa11.jpgsa8.jpg

+ نوشته شده در جمعه 14 دی 1386ساعت 05:01 ق.ظ توسط admin ×نظرات( نظر)